Wiadomości - Unicef

Warsztat 'Zając długie uszy ma' - Oddział ŻM Boya-Ż. 30A

W ramach projektu finansowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF pn. „Zwiększenie dostępności do żłobków oraz programów wspierających rozwój wczesnodziecięcy”, w dniu 04.04.2023 r. w Oddziale Żłobka Miejskiego w Katowicach przy ul. T. Boya-Żeleńskiego 30A zorganizowany został polsko-ukraiński WARSZTAT integracyjny pn. „Zając długie uszy ma”.

Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości, warsztaty rozpoczęły się pokazem kulinarnym. Panie kucharki zaprezentowały jak szybko zrobić świątecznego mazurka w kształcie zająca. Potem z pomocą dzieci zając został pięknie udekorowany

Następnie po wspólnym zaśpiewaniu kilku radosnych piosenek uczestnicy mogli skorzystać z szerokiego wachlarza przygotowanych stolików aktywności, takich jak: „Wesoły zając” – tworzenie zająca z wykorzystaniem różnych technik i przygotowanych akcesoriów; „Kolorowe jajko” – ozdabianie styropianowego jajka  według własnej inwencji; „W moim ogródku” – wysiewanie nasion rzeżuchy. Gdy prace były już gotowe był czas na twórczość artystyczną pod nazwą „Zając i Przyjaciele”  - dzieci za pomocą palców lub pędzli malowały na przygotowanej foli stretch postać zająca oraz jego przyjaciół.  

Na zakończenie warsztatów można było wykazać się sprawnością w zabawie „Szybki zając” – dziecko z Rodzicem pokonywało tor przeszkód trzymając w ręku łyżkę z „jajkiem”. Wszyscy byli zwycięzcami więc każdy otrzymał słodką nagrodę.

Nie zabrakło  też fotobudki aby można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia.  

W spotkaniu wzięło udział łącznie około 60 osób, w tym około 30 dzieci. 

Galeria zdjęć

Warsztat 'Babki Wielkanocne' - Oddział ŻM Uniwersytecka 15

W ramach projektu finansowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF pn. „Zwiększenie dostępności do żłobków oraz programów wspierających rozwój wczesnodziecięcy”, w dniach 30-31.03.2023 r. w Oddziale Żłobka Miejskiego w Katowicach przy ul. Uniwersyteckiej 15 zorganizowany został polsko-ukraiński WARSZTAT integracyjny pn. „Babki  Wielkanocne”.

Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości, warsztaty rozpoczęły się wspólnymi zabawami ze śpiewem nawiązującym do tematu spotkania.  Następnie pan kucharz przygotował i poprowadził pokaz kulinarny - dekorowanie mazurka wielkanocnego. Uczestnicy zostali poczęstowani wyśmienitymi babkami  upieczonymi przez zespół kuchenny. I tak pojawiły się babki cytrynowe, pomarańczowe, marmurkowe, szpinakowe, marchewkowe, lukrowane…

Po tak smakowitym wstępie uczestnicy ochotnie udali się na zajęcia artystyczne. Każdy mógł udekorować własną babkę czy też wykonać wesołego zająca z przygotowanych kolorowych materiałów. Dla najmłodszych uczestników przygotowane były zabawy sensoryczne. Był też czas na wspólne tańce wygibańce.

Można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na świątecznej ściance.

W spotkaniu wzięło udział łącznie około 180 osób, w tym około 90 dzieci. 

Galeria zdjęć

Warsztat 'W marcu jak w garncu' - Oddział ŻM Szeptyckiego 1

W ramach projektu finansowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF pn. „Zwiększenie dostępności do żłobków oraz programów wspierających rozwój wczesnodziecięcy”, w dniu 24.03.2023 r. w Oddziale Żłobka Miejskiego w Katowicach przy ul. Szeptyckiego 1 zorganizowany został polsko-ukraiński WARSZTAT integracyjny pn. „W marcu jak w garncu”.

Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości, uczestnicy zostali zaproszeni do stolików aktywności. Zgodnie z tematem warsztatów,  zabawy nawiązywały do zmiennej pogody jaką możemy obserwować marcu. I tak można było poeksperymentować z „cieczą nienewtonowską”, wykonać śniegowego gniotka czy namalować obrazek przy pomocy kolorowego lodu. Nie zabrakło też zwiastuna wiosny - bociana, którego można było wykonać z przygotowanych elementów.

Zmienną marcową pogodę uczestnicy mogli utrwalić w „fotobudce”, na pamiątkowym zdjęciu.

Na zakończenie był czas na wspólną zabawę ze śpiewem.

 W spotkaniu wzięło udział około 70 osób w tym około 40 dzieci.

Galeria zdjęć

Warsztat 'Zabawy z kolorami' - Oddział ŻM Tysiąclecia 45

W ramach projektu finansowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF pn. „Zwiększenie dostępności do żłobków oraz programów wspierających rozwój wczesnodziecięcy”, w dniu 17.03.2023 r. w Oddziale Żłobka Miejskiego w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 45 zorganizowany został polsko-ukraiński WARSZTAT integracyjny pn. „Zabawa kolorami”.

Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości, warsztaty rozpoczęły się wspólnymi zabawami ze śpiewem.  Następnie w drogę wyruszył wesoły pociąg, którego pasażerowie wysiadali na stacjach na których czekały kolorowe atrakcje, jak:

„Malowanie na folii” – malowanie różnymi technikami przy użyciu farb; „Tańczące kolory” – mieszanie dwóch cieczy o różnych kolorach; „Eksperymentowanie z kolorami” – tworzenie nowych barw z podstawowych kolorów; „Instrumenty wodne” – tworzenie nowych dźwięków przy użyciu słoików; „Pożeracze figur geometrycznych– zabawa z figurami geometrycznymi; „Tęczowe motyle” – dopasowanie motyli do odpowiednich kolorów; „Gniotki sensoryczne” -  tworzenie zabawki sensorycznej.

Na zakończenie był czas na wspólne zabawy z kolorową chustą animacyjną,  na której dzieci mogły się nawet pokołysać. Wspólnej radości dopełniły animacje integracyjne. 

Słodkim i jednocześnie bardzo barwnym akcentem były przygotowane kolorowe galaretki nawiązujące do tematu spotkania, które przygotował personel kuchni.

W spotkaniu wzięło udział około 83 osób w tym około 40 dzieci.

Galeria zdjęć

Warsztat '1,2,3 Zielono mi' - Oddział ŻM Grzegorzka 2

W ramach projektu finansowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF pn. „Zwiększenie dostępności do żłobków oraz programów wspierających rozwój wczesnodziecięcy”, w dniu 10.03.2023 r. w Oddziale Żłobka Miejskiego w Katowicach przy ul. Grzegorzka 2 zorganizowany został polsko-ukraiński WARSZTAT integracyjny pn. „Raz, dwa, trzy zielono mi”.

Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości, warsztaty rozpoczęły się wspólnymi zabawami ze śpiewem, wszystkie oczywiście w tonacji zielonej.

Następnie podzieleni na zespoły uczestnicy radośnie wzięli udział w zabawach plastyczno-sensorycznych.

Dzieci wraz z rodzicami ochoczo  oddały się pracy artystycznej. Można było stworzyć parę antystresowych „gniotków” – Bazylię i Bazylego; z ekologicznych materiałów wykonywać zieloną stonogę, skomponować wiosenny obraz lub kolorowego motyla. Była też możliwość aby własnoręcznie wyrobić domową ciastolinę, i  ulepić z niej całą plejadę zwierzątek – żabek, ślimaczków, gąsieniczek.

Miłą niespodzianką dla dzieci była możliwość wyszukania skarbu w sensorycznym pojemniku.

Na zakończenie był czas na wspólne zabawy z chustą animacyjną, na której wesoło podskakiwały  zielone baloniki. Wspólnej radości dopełniły animacje integracyjne. 

Nie zabrakło słodkiego akcentu w postaci pysznych zielonych ciastek nawiązujących do tematu spotkania, które przygotował personel kuchni. Jako podziękowanie za udział w spotkaniu uczestnicy zostali obdarowani  zielonym balonikiem i wiosennym tulipanem.

W spotkaniu wzięło udział około 40 osób w tym około 20 dzieci.

Galeria zdjęć